11 Nisan 2009 Cumartesi

Kızımın El koyduğu Kazağım

Bu kazağımdan blogum da daha önce bahsetmiştim ancak yayınlayamamıştım.İlk bittiği gün kızım el koymuş, 2 gün üstünden çıkarmamıştı.Görülmeye değerdi :))Oldukça mini mini bir kazak olduğu için ,ona tam bir elbise gibi olmuştu açıkcası.
Bundan yıllar önce eşime bir kazak örmüştüm bu ipten ,ancak o pek beğenmemiş .Tam da kazağın bittiği günlerde bir yakınımız gelmişti bize misafir ,o bayılmıştı kazağa ,bende hediye etmiştim.İşte ondan artanlardan ancak bu çıktı.Kazağı atlet tipi ördüm,oldukça spor oldu.Bir de kola bilezik oldu.Bu bileziğimi de çok sevdim.Hafif bir kolayla iyi duruyor.


8 Nisan 2009 Çarşamba

Örgü Çantalara Devam

Evet örgü çantalara devam.Bu çantalar büyük çantamı yapmaya başlamadan önce bitirdiğim çantalar ancak resimleyememiştim.Her ikisi de cep telefonu alabilecek boyutta.Birini astarladım ama diğerinde astar yok.Kullanım acısından denemek istediğim için astar koymadım.Yapımları oldukça basit.
Düz olan için ; istediğiniz boyutta zincir çekin ve 3 lü trabzan yapın.
Yeterli yüksekliğe erişince işlemi bitirin.
Nemli bezle ütüleyin.Parcayı ikiye katlayın ve her iki tarafını dikin. 10 marifetten arkadaşım tuffe yazıma yorum yazınca birşeyi farkettim.Onu düzeltmem lazım.Her iki tarafını diktim derken ağız alışkanlığı ile yanlış yazmışım.Aslında her iki tarafını ayrı ayrı sık iğne yaptım.Astar olarak ise beğendiğim bu iri yuvarlak desenli kumaşı aldım.Artık uygun bir kumaşım yoktu çünki
Fermuarını da diktikten sonra kullanıma hazır.

Diğeri için ise ,; Yuvarlak örüyoruz.
İstediğimiz genişliğe gelince işleme son verelim.
Her iki tarafında,bir parmak uzunluğunda yeri dikelim.
Daha sonra fermuarını dikerek kullanıma hazır hale getirelim

6 Nisan 2009 Pazartesi

Örgü Çanta

Tamamıyla el emeği,elde örüldü elde dikildi,fermuarına kadar elde yapıldı.İlk büyük çantam nihayet hazır.Yalnız resimler istediğim gibi değil,daha sonra bunları değiştirebilirim.Tığımı geliştirebilmek için 2 küçük ve bu gördüğünüz orta boy çantayı yaptım.Açıklamasını yarın- aaa yarın artık bugün olmuş saat 04.56 -girerim.Bu akşamlık bu kadar .
Ve ancak mümkün oldu akşam saat 21.53

NASIL ÖRÜLDÜ;
Bu çantaya başlarken amacım elimin tığa biraz daha alışması idi ve gerçekten de öyle oldu iyi oldu.Çanta tığla 3 lü trabzan yapılarak örüldü.İpi,3 kat -yeşil,siyah,krem-Malesef daha çok akşam yapabildiğim için resimlerle anlatamıyorum.Henüz gece çekimlerinde problemlerim var.

Çantanın bitmiş ölçüleri 15cm yükseklik 29 cm uzunluk ve 9 cm derinlik

Birdaha ki çantada inşallah daha iyi bir anlatım olacak.Görüldüğü üzere 3 parça halinde örüldü.Yanlara gelecek 2 küçük parça yukarıya doğru eksiltildi.Ana parca dikdörtgen şeklin
de tek parça örüldü.

Parçalar bittikten sonra nemli bezle ütülendi.Siyah renk iple sık iğne yapılarak birleştirildi
Sap olacak kısımda 2 parmak kalınlığında istenilen yüksekliğe kadar 3 lü trabzan yapıldı.Çanta ile birleşim yeri de gene elde örüldü.Fermuar takılacak yere de gene siyah renk iplikle 1 sıra sık iğne,1 sıra 3 lü trabzan ve 1 sıra 2 li trabzan yapıldı.


ve işte ÇANTAM